پروژکتور

چگونه از ویدئو پروژکتور خود در برابر آسیب دیدن مراقبت کنیم؟

لامپ پروژکتور
چگونه از ویدئو پروژکتور خود در برابر آسیب دیدن مراقبت کنیم؟
ویدئو پروژکتور ها نیز همانند سایر سیستم های الکترونیکی از قطعات حساسی تشکیل شده اند که در صورت استفاده نادرست، به شدت آسیب خواهند دید. ویدئو پروژکتور به دلیل استفاده از لامپ با درجه حرارت بالا، نسبت به وسایلی همچون تلویزیون، مانیتور و... نیازمند دقت بیشتری در نگهداری نسبت به سایر تجهیزات نمایش تصویر می باشند. ولی آیا می توان چاره ای اندیشید؟ در ادامه به شرح این موضوع خواهیم پرداخت.
ویدئو پروژکتور ها برای خنک نگه داشتن لامپ خود از چند فن جهت انتقال هوا استفاده می نمایند. انتقال هوای خارج به ویدئو پروژکتور معایبی نیز دارد. فرض کنید یک لپتاپ دارید که همیشه بر روی زمین و یاتخ خواب از آن استفاده می نمایید درحالی که برای ایجاد عملکرد بهتر لازم است برای رایانه خود کول پد تهیه نمایید. وقتی لپتاپ را روی سطحی مانند فرش قرار می دهید، فن دستگاه نمی تواند به خوبی حرارت را خارج نماید پس سعی می کند با توان بیشتری کار کند. هرچقدر سرعت فن بالاتر می رود، مکش آن بیشتر شده و به جای هوا، پرز های فرش را وارد سیستم شما می کند. اگر بعد از سه سال کار با لپتاپ آن را باز کنید به سرعت متوجه این مسئله خواهید شد.
 
(در تصویر مادربورد لپتاپی را مشاهده می نمایید که بر اثر استفاده نادرست کاملا خراب شده است.)
ویدئو پروژکتور ها نیز از این قضیه مستثنی نیستند. یعنی اگر در یک محیط گرم و با غبار یا رطوبت بالا نصب شوند قطعا به سرنوشتی مشابه تصویر بالا دچار خواهند شد. اما راه حل این مسئله چیست؟ 
راه حل ساده است! هیچگاه نباید ویدئو پروژکتور روبروی دریچه ورودی هوای گرم قرار بگیرد زیرا همین امر عامل اصلی ایجاد مشکلات متعدد در کوتاه مدت و بلند مدت است. 
مورد دوم که قابل ذکر است، محیط بدون غبار است. به طور مثال ویدئو پروژکتور هایی در شهر های جنوبی مانند خوزستان مورد استفاده قرار می گیرند، بیشترین آمار خرابی بر اثر غبار را به خود اختصاص می دهند. اگر توانایی تغییر محیط نصب و یا کاهش غبار را ندارید به شما عزیزان توصیه می کنیم که حتما و مکرراً فیلتر ورودی هوای دستگاه را تمیز نمایید.
سومین مسئله سرویس به موقع دستگاه است. معمولا ویدئو پروژکتور ها باید هر ساله یا هر دوسال یک بار(با توجه به شرایط محیطی و میزان استفاده) نیاز به سرویس کامل توسط کارشناسان مجرب دارند. با توجه به حساسیت بسیار بالای پنل تشکیل تصویر، توصیه اکید داریم که هیچگاه دستگاه خود را به فرد غیر متخصص نسپارید. کوچکترین تغییر در زاویه قرار گیری آینه ها(تغییر در حد میکرومتر) می تواند شما را متحمل هزینه هنگفتی نماید.
با رعایت کامل مسائل ذکر شده در بالا، شما می توانید علاوه بر طولانی کردن عمر دستگاه خود، از کیفیت تصویر مناسبی تا آخرین لحظه برخوردار باشید.

Related Posts

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *