تکنولوژی

لنز

لنز

لنز

قبل از پرداختن به تعاریف لنز، می خواهیم در مورد عدسی همگرا صحبت کنیم 

عدسی همگرا با متمرکز کزدن نور در نقطه کانونی قادر است که مانند یک ذره بین تصاویر را بزرگتر به نمایش می گذارد.همانطور که در کلاس های درس یاد گرفته ایم،عدسی همگرا قادر به تشکیل تصویر حقیقی و وارونه خارج از محیط عدسی می باشد.

 اگر جسم در فاصله کانون عدسی تا مرکز عدسی قرار گیرد، تصویر تشکیل شده حقیقی، بزرگتر و وارونه است. لازم به ذکر است که هرچقدر این فاصله کانونی کوتاه تر باشد تصویر بزرگتری در سمت دیگر عدسی تشکیل می شود.

لازم به ذکر است که نمیتوان گفت که لنز ویدئو پروژکتور فقط از یک عدسی تشکیل شده است زیرا یک عدسی قادر به تشکیل تصویر مورد انتظار را ندارد. درواقع لنز ها از چندین عدسی تشکیل می شوند که دلیل آن حذف خطای اپتیک،افزایش کیفیت تصویر،عدم تداخل پیکسلی و… می باشد.

قوانین فیزیکی عدسی های همگرا در ویدئو پروژکتور ها نیز صادق است. سنسورِ تصویری که داخل دستگاه قرار دارد پرتو های نوری را به صورت موازی به لنز می تاباند که عامل تشکیل تصویر مورد نظر در فاصله کانونی لنز می باشد.

این قابلیت در ویدئو پروژکتورها با عنوان Throw Ratio که نشان دهنده نسبت بزرگنمایی تصویر است تعریف می شود. این نسبت بیان کننده این است که به ازای فاصله مشخص شده از ویدئو پروژکتور، اندازه تصویر تشکیل شده بر روی پرده نمایش چقدر می باشد. این نسبت از تقسیم فاصله ویدئو پروژکتور تا پرده نمایش، بر طول تصویر تشکیل شده روی پرده بدست می آید. این نسبت نمایش در پروژکتور های آموزشی عددی در حدود ۲ می باشد.

برخی ویدئو پروژکتور ها دارای نسبت بزرگنمایی کمتر از ۱ می باشند که اصطلاحا به آنها short throw گفته می شود.حال در میان دستگاه های short throwدیتا پروژکتور هایی وجود دارند که دارای نسبت بزرگنمایی کمتر از ۰٫۳ هستند و با عبارت Ultra Short throw نامگذاری میگردند. این نوع از پروژکتورها در کمترین فاصله از پرده نمایش قادر اند از ۳۰ تا ۱۵۰ اینچ تصویر را به نمایش بگذارند.

ویدئو پروژکتور ها با توجه به بازار هدف به دو دسته لنز ثابت و قابل تعویض دسته بندی می شوند. دستگاه های با لنز ثابت دارای فاصله کانونی مشخص و غیرقابل تغیر هستند که دستگاه های short throw در این دسته جای می گیرند.دسته دوم که دستگاه های با لنز قابل تعویض هستند دارای فاصله کانونی متغیر به نسبت لنز نصب شده بر روی دستگاه می باشند.

لنز برخی از ویدئو پروژکتورها قابلیت پوشش دادن offset را دارند. برای فهم دقیق تر، این مسئله را با ذکر یک مثال توضیح می دهیم.

برای نمایش تصویر بر روی پرده نمایش ممکن است شما ویدئو پروژکتور را روی سقف، میز و یا زمین قرار دهید. در این حالات نقطه کانونی لنز دستگاه شما مرکز پرده نمایش نمی باشد. کمپانی های مختلف در برخی از مدل ها تولیدی از optical lens shift استفاده می کنند. این بدان معنی است که مصرف کننده با جابجا کردن فیزیکی لنز قادر است کانون لنز را در مرکز پرده نمایش fix نموده و تصویری دقیق را روی پرده به نمایش در آورد.

لازم به ذکر است که optical lens shift یک حالت تغییر فیزیکی بوده و هیچ ارتباطی با تصحیح حالت ذوزنقه ای ویدئو پروژکتور ندارد. در واقع keyston یک تغییر و تصحیح نرم افزاری است. 

Related Posts

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *