تکنولوژی

کمپانی اپسون از ابتدا تا کنون-قسمت اول

کمپانی اپسون از ابتدا تا کنون-قسمت اول

“Son of Electronic Printer” که به اختصار نام EPSON را به وجود می آورد در واقع به معنی پسر چاپگر الکترونیکی می باشد. کمپانی سیکو اپسون که بیشتر با نام اپسون به جهانیان معرفی شده؛ یک شرکت ژاپنی است که در زمینه کالای الکترونیک فعالیت می نماید. اپسون از بزرگترین تولید کنندگان چاپگر، ویدئو پروژکتور و هر وسیله الکترونیکی مرتبط به نمایش تصویر می باشد. از محصولات اصلی این کمپانی می توان به پرینتر های سوزنی، لیزری و جوهر افشان، انواع ویدئو پروژکتور، اسکنر، رایانه های رومیزی، تجهیزات رباتیک صنعتی، صندوق ها و چاپگر های فروشگاهی، لپتاپ، پنل های LCD و بسیاری از قطعات الکترونیکی دیگر اشاره نمود. 

کمپانی سیکو دارای سه زیرمجموعه اصلی بوده که یکی از این سه کمپانی ژاپنی؛ برند اپسون است. سِیکو در کشور ایران و اغلب کشور های دنیا به خاطر تولیدات ساعت های با کیفیت و با دوام شهره بوده و همچنان نیز با تولید سایر قطعات همواره جلوتر از رقیبان خود بوده و پیروز نبرد می باشد.

تاریخچه

در سال ۱۹۴۲ یک شرکت به نام دایوا کوگیو (Daiwa Kogyo) توسط یک ساعت فروش در شهر سوآی ژاپن بنا نهاده شد. این شخص که پیش از این برای آقای هاتوری کار می کرد توانست با جذب سرمایه خانواده ایشان که مالک و بنیانگذار شرکت سیکو ژاپن بودند؛ تحت حمایت آن ها قرار گیرد. دایوا کوگیو در ابتدا به عنوان تولید کننده قطعات ساعت برای شرکت داینی سیکوشا(که امروزه با نام Seiko Instruments مشغول فعالیت است) شروع به کار نماید. این شرکت در یک کارخانه قدیمی و بازسازی شده تولید خمیر سویا ، در مساحت ۲۳۰ متر مربع و با همکاری ۲۲ نفر شروع به فعالیت نمود.

در ۱۹۴۳، داینی سیکوشا با همراهی دایوا کوگیو و به منظور تولید ساعت های سیکو، اقدام به تاسیس یک کارخانه در سوآ نمودند. این کمپانی در سال ۱۹۵۹ با شرکت دایوا کوگیو به منظور تشکیل شرکتی به نام سوآسیکوشا ادغام گردید. این شرکت در واقع بنیان کمپانی اپسون امروزی است. این شرکت در همان ابتدا به فناوری های مهمی در زمینه تولید ساعت دست یافت که مهم ترین آن ها، تولید ساعت قابل حمل کوارتزی در سال ۱۹۶۱، ساعت مچی کوارتزی در ۱۹۶۹، ساعت مچی کوارتزی نبضی در ۱۹۸۸ و همچنین پیشرانه فنری ساعت های مچی در سال ۱۹۹۹ می باشد.

شرکت سیکو اپسون در سال ۲۰۰۳ با قرار گیری در بازار اول بورس توکیو تبدیل به یک کمپانی سهامی عام شده است. این در حالیست که خانواده هاتوری همچنان سهامدار عمده این کمپانی و شرکت های زیرمجموعه آن بوده و کرسی ریاست را به دست دارند. ناگفته نماند که با اینکه سهامدار عمده این شرکت خانواده هاتوری هستند اما ریاست حوزه های مختلف همچون سیکو هولدینگ و سیکو اپسون کاملا مجزا اداره می گردد. با تمام این تفاسیر و در کنار قدرت گرفتن کمپانی اپسون، کمتر شاهد آورده شدن نام سیکو در کنار اپسون هستیم.

Related Posts

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *