تکنولوژی

فن ویدئو پروژکتور و چالش های آن

فن ویدئو پروژکتور و چالش های آن
همانطور که در مقالات قبلی به طور کامل ذکر کردیم؛ ویدئو پروژکتور ها برای عمل خنک کاری و جلوگیری از ذوب شدن لامپ نیازمند یک سیستم خنک کننده می باشند. این سیستم ممکن است از یک یا چند فن و یا حتی برای خنک کردن بهتر از یک سیستم خنک کاری مایع تشکیل شده باشد. سیستم های خنک کننده کاملا بدون صدا نیستند اما کارخانه ها تلاش می کنند تا این نویز را به حداقل برسانند. در ادامه انواع ارتعاشات صوتی و همچنین نحوه کار سیستم های خنک کننده را شرح خواهیم داد.
 
ارتعاشات صوتی
 
حس شنوایی یکی از احساس پنج گانه می باشد که انسان را قادر می سازد تا به وسیله آن بتواند با دیگران تعامل نماید. از منظر علم فیزیولوژی، ذهن انسان اصوات را به دو نوع منظم و نامنظم تقسیم می نماید. انواع موسیقی از جنس ارتعاشات صوتی منظم و انواع نویز از جنس ارتعاشات صوتی نامنظم هستند.
 
نویز
نویز به فرکانس های مزاحم ساطع شده می گویند که ممکن است حتی در دامنه شنوایی انسان نیز نباشند اما برای امواج دیگر ایجاد مزاحمت کنند.
اما نویز صوتی چیست؟ گوش انسان قادر به شنیدن امواج با فرکانس ۲۰ تا ۲۰۰۰۰ هرتز است. هر موجی که در این فرکانس تولید می شود قابل شنیدن است. فرکانس های پایین به صورت صدای بم و فرکانس های بالا نیز به صورت صدای زیر قابل درک هستند.
صداهای نامنظم محیطی تحت عنوان نویز نامگذاری می شوند. صدای موتورسیکلت ها در مرکز شهر، صدای هواپیما در حال پرواز، صدای بوق خودرو ها، کشیدن ناخن روی تخته سیاه و... همگی از انواع نویز های شنیداری هستند که عامل ایجاد ناراحتی در افراد می باشند. پس می توان گفت تمامی اصواتی که باعث از بین رفتن آسایش ذهنی و ناراحتی افراد شود در واقع نوعی نویز است.

Related Posts

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *