پروژکتور

عوامل مهم در انتخاب ویدئو پروژکتور سینمای خانگی

عوامل مهم در انتخاب ویدئو پروژکتور سینمای خانگی
 
در این نوشته قصد داریم توضیحاتی جامع و شامل در خصوص گزینش بهترین مدل ویدئو پروژکتور و فاکتور های مهم انتخاب یک سینمای خانگی مناسب را برای کاربران عزیز شرح دهیم. درنتیجه اگر قصد خرید یک ویدئو پروژکتور خانگی را دارید می توانید با مطالعه این مقاله یک انتخاب آگاهانه و همچنین مقرون بصرفه داشته باشید. 
البته گروهی از ویدئو پروژکتور ها برای استفاده خانگی و تحت عنوان سینمای شخصی یا سینمای خانگی تولید می گردند. بدون شک تماشای یک فیلم با یک تصویر بزرگ بسیار هیجان انگیز بوده و به هیچ عنوان قابل مقایسه با تصویر یک تلویزیون کوچک نخواهد بود. با تمامی این اوصاف، انتخاب مناسب ترین دستگاه با توجه به بودجه و همچنین محیط اطراف، نیازمند مطالعه و دقت نظر است. فاکتور های مهمی برای برگزیدن بهترین دستگاه باید در نظر گرفته شود. پس به شما پیشنهاد می کنیم تا پایان این مقاله با ما همراه باشید.
 
در وهله اول به رزولوشن و وضوح ویدئو پروژکتور توجه داشته باشید. وضوح یک ویدئو پروژکتور در واقع همان تعداد پیکسل های موجود در سطر ها و ستون های یک تصویر است که تاثیر مستقیم در کیفیت تصویر داشته و وضوح دستگاه را تامین می نماید. طبیعی است که هرچه تعداد پیکسل های رنگی یک دستگاه بیشتر باشد، کیفیت تصویر آن نیز بالاتر می رود. به طور کلی تعداد این پیکسل ها در استاندارد های مشخص عنوان شده و برای سهولت در بیان با عباراتی همچون SVGA، XGA، WXGA و ... نام گذاری شده اند. به طور مثال در رزولوشن ۱۹۲۰*۱۰۸۰FullHD تعداد پیکسل های موجود در طول تصویر ۱۹۲۰ و همچنین پیکسل های عرضی آن ۱۰۸۰ عدد است که با عبارت FullHD از آن یاد می شود.
در ویدئو پروژکتور های خانگی از رزولوشن های WUXGA،FullHD و ۴K به جهت تراکم پیکسلی بالا و همچنین جلوگیری از خستگی چشم استفاده می گردد. در کنار این رزولوشن، دمای رنگ تصویر نیز بسیار مهم بوده و می تواند عامل مهم دیگر در کنار وضوح تصویر باشد. در بین ویدئو پروژکتور های موجود در بازار، ویدئو پروژکتور های ساخت کمپانی اپسون به دلیل دمای رنگ مناسب و همچنین تصویر بسیار پویا، از طرفداران بیشتری برخوردارند. لازم به ذکر است که رزولوشن به تنهایی نمی تواند پاسخگوی نیاز کاربر باشد. ممکن است یک ویدئو پروژکتور WXGA با یک تصویر پویا، در مقایسه با یک دستگاه رزولوشن ۴K در نظر اکثر کاربران پیروز میدان نبرد گردد. البته ناگفته نماند که تمامی ویدئو پروژکتور ها توانایی تنظیم رنگ تصویر را دارند. لذا با تمام این توضیحات پیشنهاد می نماییم که قبل از خرید یک ویدئو پروژکتور حتما در مورد دمای رنگ آن تحقیقاتی را صورت دهید.
فاکتور مهم بعدی در انتخاب بهترین دستگاه، کنتراست تصویر آن است. کنتراست در واقع تعداد پله های ما بین روشن ترین و تیره ترین نقطه تصویر است. لازم به ذکر است که در حال حاضر اکثر ویدئو پروژکتور ها کنتراست های بالای ۱:۱۰۰۰۰ دارند که برای تماشای فیلم مطلوب است. توجه داشته باشید که کنتراست پایین برای یک ویدئو پروژکتور زیاد هم نامطلوب نیست زیرا وجود پرتو های نوری در محیط موجب آن می گردد که اثرات نامطلوب کنتراست پایین زیاد به چشم نیاید.
روشنایی، عامل مهم بعدی در انتخاب یک دستگاه مناسب است. در نظر داشته باشید که برای دستگاه های خانگی، میزان روشنایی بین ۲۰۰۰ تا ۳۸۰۰ انسی لومن می باشد که در نوع خود بسیار مناسب است. دستگاه های با روشنایی کمتر طبیعتا برچسب های قیمتی پایین تری را نیز دارند که می تواند متناسب با بودجه بسیاری از کاربران باشد.
اگر اهل تماشای فیلم های سه بعدی هستید پیشنهاد می کنیم تا در هنگام خرید حتما به گزینه پشتیبانی دستگاه از ۳D توجه فرمایید. برای تماشای یک فیلم سه بعدی نیازمند تهیه یک فیلم بلوری ۳D، کابل HDMI با سرعت بالا و سازگار و عینک مخصوص سه بعدی خواهید بود.
 
نکاتی که در بالا ذکر شد اگر در هنگام خرید مورد توجه قرار بگیرد می تواند شما کاربران عزیز را در انتخاب بهترین دستگاه موجود در بازار و متناسب با هزینه آن راهنمایی نماید.

Related Posts

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *