پروژکتور

در هنگام خرید یک ویدئو پروژکتور توجه به چه مواردی ضروریست؟

در هنگام خرید یک ویدئو پروژکتور توجه به چه مواردی ضروریست؟
ویدئو پروژکتور ها به مانند سایر قطعات الکترونیکی مثل تلوزیون و یا گوشی موبایل، دارای مشخصات خاص خود بوده و کاربران متناسب با نیازشان اقدام به خرید این محصولات می نمایند. در واقع تفاوت در این مشخصات علت اصلی اختلاف قیمت بین دستگاه های مختلف می باشد. در این مقاله بر آنیم تا به شرح مختصری از این ویژگی ها بپردازیم.
·            روشنایی: یکی از مهمترین ویژگی های یک ویدئو پروژکتور، میزان نوری است که می تواند به سطح پرده نمایش بتاباند. هر قدر که این شدت نور بالاتر باشد، دستگاه توانایی پخش تصویر در محیط های روشن را نیز خواهد داشت.
·            رزولوشن: سطح کیفیت تصویر یک نمایشگر همچون ویدئو پروژکتور، با تعداد پیکسل های طول و عرض تصویر بیان می گردد. این اعداد برای سهولت در بیان، با استاندارد هایی مثل SVGA، XGA، WXGA، FULLHD و... نامیده می شوند.
·            نسبت ابعاد تصویر: اعداد نشان دهنده رزولوشن، در واقع برای هر تصویر یک نسبت ایجاد می نمایند. ۴:۳، ۱۶:۹، ۱۶:۱۰ و... نمونه هایی از نسبت های تصویر هستند که حاصل از تقسیم تعداد پیکسل های افقی و عمودی بر یک عدد واحد می باشند.
·            حالت ذوزنقه: عمدتا ویدئو پروژکتور ها بر روی میز و یا سقف قرار گرفته و با یک زاویه مختصر نسبت به افق، به پرده نمایش می تابند. این زاویه باعث ایجاد یک حالت ذوزنقه در تصویر می گردد که شرکت های سازنده این مشکل را با یک نرم افزار ساده مرتفع نموده اند. اغلب ویدئو پروژکتور ها دارای تصحیح حالت ذوزنقه عمودی می باشند اما تعداد ویدئو پروژکتور هایی که از تصحیح تصویر در حالت افقی بهره می برند بسیار کمتر است. تنها برندی که اکثر ویدئو پروژکتور های تولیدی آن از هر دو حالت افقی و عمودی پشتیبانی می نماید کمپانی اپسون است. این مدل از ویدئو پروژکتور به شما این اجازه را می دهد که دستگاه خود را بر روی دیوار کناری پرده نمایش و با زاویه بدون ایجاد مشکل در تصویر به راحتی نصب نمایید. تصویر زیر بیانگر این مطلب است.

Related Posts

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *